Sõnaseletused |
Keskkonnamõju eelhindamine – kavandatava tegevusega kaasneva eeldatava keskkonnamõju olulisuse esialgne hindamine, mille käigus otsustatakse keskkonnamõju hindamise vajalikkuse üle.
Oluline keskkonnamõju – keskkonnamõju on oluline, kui see võib eeldatavalt ületada tegevuskoha keskkonnataluvust, põhjustada keskkonnas pöördumatuid muutusi või seada ohtu inimese tervise ja heaolu, kultuuripärandi või vara.
(KSH) - eesmärk on keskkonnakaalutlustega arvestamine strateegiliste dokumentide koostamisel ja kehtestamisel. KSH korraldatakse strateegiliste planeerimisdokumentide ja planeeringute koostamisel.
(KKJS) on osa organisatsiooni juhtimissüsteemist. See tähendab organisatsiooni tegevusest tuleneva keskkonnamõju kontrollimist, vähendamist ja ennetamist ning seeläbi konkurentsivõime parandamist. Eesti organisatsioonidel on võimalus valida kahe KKJSi vahel: rahvusvaheline keskkonnajuhtimise standard ISO 14001 ning EMAS ehk Euroopa Ühenduse keskkonnajuhtimis- ja keskkonnaauditeerimissüsteem.
Keskkonnakompleksluba on dokument, mis annab õiguse kasutada käitist või selle osa viisil, mis tagab Saastuse kompleksse vältimise ja kontrollimise seaduse alusel määratud tegevusvaldkonnas või allvaldkondades toimuva tegevuse võimalikult vähese kahjuliku mõju keskkonnale. Kompleksloaga sätestatavad nõuded peavad tagama vee, õhu ja pinnase kaitse ning käitises tekkinud jäätmete käitlemise viisil, mis hoiab ära saastuse kandumise ühest keskkonnaelemendist (vesi, õhk, pinnas) teise.
Välisõhu saasteluba ja erisaasteluba on dokumendid, mis annavad Välisõhu kaitse seaduses sätestatud juhtudel õiguse viia saasteaineid paiksest saasteallikast välisõhku ning määravad selle õiguse kasutamise tingimused.
Saasteaine lubatud heitkogus on arvutuslik normatiiv ajaühiku kohta, mille juures paiksest saasteallikast või ühel tootmisterritooriumil asuvatest saasteallikatest kokku välisõhku suunatud või eraldunud saasteaine kogus ei põhjusta saasteallika mõjupiirkonna välisõhu saastatuse taseme ühe tunni keskmise piirväärtuse ületamist.
Hajuvusarvutuse abil määratakse saasteallikast eralduva saasteaine lubatud hetkeline heitkogus saasteaine maapinnalähedases õhukihis, lähtudes saasteallikast väljuvate gaaside parameetritest ja välisõhu saastatuse taseme ühe tunni keskmisest piirväärtusest.
Saasteallika(te)st välisõhku eralduvate saasteainete lubatud heitkoguste projekt (LHK projekt) on välisõhu saasteloa taotluse osa, mis kirjeldab käitise tegevust, parimat võimalikku tehnikat, tegevusest põhjustatud välisõhu saastamist, seire meetodeid ning heite vältimise ja vähendamise tehnika kirjeldust.
Saastatuse taseme piirväärtus on saasteaine lubatav kogus välisõhu ruumalaühikus
Parim võimalik tehnika (PVT) on käitise selline tegutsemisviis, mille juures tootmissüsteem kogu oma elutsükli vältel avaldab keskkonnale võimalikult vähest mõju.
Energiaaudit - protseduur selgitamaks, kuidas kasutatakse energiat, millised on võimalikud meetmed energia säästmiseks ja kuidas saab energiat auditeeritaval objektil säästlikumalt kasutada.
Energiajuhtimine - see on osa ettevõtte juhtimiskohustustest, millega kontrollitakse aktiivselt energiakasutuse tingimusi, tagamaks, et selles ettevõttes kasutatakse energiat kõige efektiivsemal viisil. Energiasääst - tehniliste abinõude süsteem ja inimeste käitumistavade muutmine, et säästa tarbitavat energiat.
EPCM - Inseneriteenused, Ostuteenused ja Ehitusjuhtimisteenused.
Kaugküttevõrk - kaugküttevõrk on tehniline süsteem soojuse edastamiseks tootjalt tarbijani. Grammatiliselt on vale kasutada sõna kaugküttetrass. Kombitootmine või kombitsükkel (ingl. k. - combined cycle) - kasutatakse kahte erinevat ringprotsessi - Rankine (aurturbiini kasutamine) ja Brayton (gaasiturbiini kasutamine).
Soojus - üks energia ülekandmise võimalusi. Termodünaamiliselt on sõna soojusenergia kasutamine väär.
Soojuse ja elektri koostootmine ehk SEK (ingl. k. - combined heat and power) - soojuse ja elektri koostootmine, kusjuures kasutada võib erinevaid tehnoloogiad (nt. ainult Rankine’i ringprotsessi, kombitsüklit või sisepõlemismootoreid). 1W ehk 1J/s - võimsusühik ja näitab ajaühikus tehtavat töö hulka. 1Wh (1Wh = 3600J) - Wh kaudu mõõdetakse energia hulka. 1Wh kulub kui 1W võimsusega seade töötab 1 tund. |
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar